Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гастроентеролог разкри как алкохолът влияе на червата

08 септември 2023, 15:38 часа

Гастроентерологът д-р Уил Булсевич разкри как алкохолът влияе на червата. Той споделя, позовавайки се на проучване, публикувано в National Library of Medicine, че в рамките на 30 минути след консумацията му той вече оказва влияние върху чревния ви микробиом.

„Причината е, че нивата на бактериалния ендотоксин – това е токсин, който може да причини възпаление – всъщност започват да се повишават в рамките на 30 минути след като хората консумират алкохолни напитки“, пояснява експертът.

Алкохолът и влиянието му върху червата 

Проучване от 2021 г., публикувано в International Journal of Molecular Sciences, също подкрепя тези открития. То показва, че редовната консумация на алкохолни напитки може да промени състава на вашия микробиом, което се свързва с храносмилателни проблеми като нередовни движения на червата и диария. Експертът пояснява и по-подобрно тези механизми.

Ендокринолог разкри дали диабетиците могат да пият алкохол

Алкохолните напитки се абсорбират през стомаха и тънките черва директно в кръвния поток . И тъй като технически те са токсин, тялото се опитва да ги преработи възможно най-бързо, за да ги премахне. Наличието на храна в стомаха може да помогне за забавяне на храносмилането, но алкохолният токсин се обработва особено бързо на празен стомах. След като той се абсорбира, тялото ни изхвърля вода и хранителни вещества през храносмилателния тракт, което ни дехидратира и може да причини диария .

 

След като погълнем консумираната храна, тя си проправя път през хранопровода и надолу към стомаха. За да се премести от стомаха ни в червата, трябва да се случи процес, наречен изпразване на стомаха . За да стимулират изпразването на стомаха, гладките мускули се свиват на вълни и работят за освобождаване на мускула (наречен пилоричен сфинктер) Течностите обикновено преминават по-бързо от твърдите вещества и обикновеното хранене отнема около 1½ до 2 час за изпразване на стомаха. Проучване от 2020 г., публикувано в Journal of Investigative Medicine, установи, че хроничната прекомерна консумация на алкохолни напитки може да доведе до забавено изпразване на стомаха. С течение на времето това може да наруши начина, по който вашият стомашно-чревен тракт функционира и може да доведе до опасни блокажи .

В големи количества метаболитите от храносмилането на алкохолните напитки (т.е. съединенията, останали след разграждането им в телата ни) могат да насърчат чревно възпаление. Проучване от 2021 г., публикувано в International Journal of Molecular Sciences, установява, че хроничната консумация на алкохолни напитки уврежда чревната лигавица. Това може да доведе до възпалително увреждане на други органи, като черния дроб и мозъка.

Още: Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете малко алкохол

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист! Предоставената в нея информация не може да замести назначеното лечение, както и да се използва за самодиагностика и самолечение!

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес